Oleje do włosów średnioporowatych. Jakie będą najlepsze?

W pielęgnacji najtrudniej znaleźć złoty środek dla włosów średnioporowatych. Jako że są stanem przejściowym między nisko- a wysokoporowatymi, mogą pasować im oleje do jednych i do drugich. Od nas tylko zależy, w którą stronę będą zmierzać – poprawiać swoją kondycję, czy pogarszać.

Włosy średnioporowate można określić po prostu normalnymi. Często jest bowiem tak, że średnia porowatość naturalnie charakteryzuje jakiś typ włosów np. te z tendencją do kręcenia się. Znajdują się pomiędzy tymi o niskiej a wysokiej porowatości, dlatego mogą pasować do nich produkty z obu stron. Zarówno te wnikające, jak i te ochraniające i pielęgnujące włos od zewnątrz.

Problematyczne może się okazać również to, jak dobrać olej do porowatości włosów. W przypadku dwóch pozostałych kategorii mamy mniej więcej jasność. Włosy średnioporowate mogą przyjąć każdy olej albo wręcz przeciwnie z wieloma się nie polubić. Do idealnej kompozycji olejów dla naszych włosów trzeba po prostu dojść metodą prób i błędów.

Olejowanie włosów średnioporowatych

Wybierają olej do testów warto kierować się tym, w jakim kierunku zmierza porowatość naszych włosów. Włosy średnioporowate mogą być normalne, zmierzające do niskiej porowatości albo do tej wysokiej. W zależności od tego, w jakiej aktualnie są kondycji, będzie potrzeba im więcej lub mniej określonych kwasów tłuszczowych omega.

Włosy średnioporowate zmierzające do niskiej porowatości

Podwyższenie porowatości włosów oznacza, że włosy mogą puszyć się w kontakcie z olejami o małych cząsteczkach. Prędzej polubią oleje do włosów o dużej zawartości kwasów omega-3 i omega-6, które mają nieco większe cząstki. Proponowane oleje: rycynowy, słonecznikowy, z kiełków pszenicy, lniany, jojoba, z pestek dyni.

Włosy średnioporowate, normalne

Ten typ porowatości charakteryzuje przede wszystkim włosy, dla których średnie rozchylenie łusek jest naturalnym stanem. Trudno stwierdzić, jakie oleje będą im pasować najlepiej. Najprędzej odżywią się przy pielęgnacji olejami o zrównoważonej zawartości wszystkich kwasów omega. Proponowane oleje: arganowy, makadamia, moringa, z orzechów laskowych, rzepakowy, sezamowy, ryżowy, ze słodkich migdałów, oliwa z oliwek.

Włosy średnioporowate zmierzające do wysokiej porowatości

Im bliżej do włosów wysokoporowatych, tym chętnie włosy przyjmują oleje z większą ilością kwasów wielonienasyconych. Mocno rozchylone łuski oznaczają, że lepiej sięgnąć po oleje, których cząsteczki są większe. Proponowane oleje: ryżowy, z pestek śliwki, avocado, z pestek brzoskwini, z pestek moreli.