Jakie są moje włosy? Sprawdź to określając ich porowatość

Nie trzeba być fryzjerem, żeby poznać stan swoich włosów. Porowatość można określić w domu. Taka informacja daje nam szereg możliwości, a przede wszystkim jasność co do tego, w jaki sposób mamy pielęgnować włosy. Jeśli lubimy oleje do włosów to porowatość jest kluczem, bez którego cała olejowa kuracja będzie bezskuteczna.

Czemu warto znać porowatość swoich włosów?

Kiedy znamy stan swoich włosów możemy łatwiej określić ich potrzeby. Włosy niskoporowate o przylegających łuskach słabiej absorbują składniki z zewnątrz. Oleje do włosów niskoporowatych muszą mieć zatem bardzo małe cząsteczki, aby przeniknąć przez ścisłą barierę łusek włosa. Za to olej do włosów wysokoporowatych powinien mieć, całkiem odwrotnie, duże cząsteczki, które wniknąć w szczeliny między łuskami i pomogą je domknąć. Wiemy też, że np. włosy średnioporowate są suche, dlatego lepiej postawić w ich pielęgnacji na produkty nawilżające. Natomiast włosy niskoporowate nie polubią się z mocno obciążającymi kosmetykami.

Jak określić porowatość swoich włosów?

Najwięcej na temat porowatości włosów może powiedzieć przede wszystkim fryzjer lub stylista fryzur. Specjaliści zawsze mają największe pojęcie o konkretnym zagadnieniu. Nie jest to jednak konieczność. Czy można określić porowatość włosów samodzielnie? Oczywiście, że tak! Wystarczy znać kilka prostych zasad.

Włosy są tym bardziej porowate, im:

– szybciej wchłaniają wodę np. w trakcie deszczu lub podczas mycia,
– szybciej schną, bo odchylenie łusek sprzyja utracie wody,
– są bardziej matowe, szorstkie i pozbawione blasku,
– mocniej się kręcą i są bardziej niesforne w układaniu,
– mają więcej problemów np. łupież, wypadanie, rozdwajanie itp.

Czy wiesz, że?
Twoje włosy mogą mieć różną porowatość np. niską u nasady włosów, a wysoką na końcach. Pielęgnacja musi wtedy być zróżnicowana, a produkty dobrane do porowatości określonych partii. Wbrew pozorom mieszana porowatość włosów jest często spotykana.

Porowatość – tajemnica tkwi w budowie

Porowatość włosów wynika z ich budowy. Włos zbudowany jest z cebulki i części naskórnej. Ponad skórą mamy łodygę, na której są łuski. W zależności od tego, jak się układają, włosy mogą łatwiej lub gorzej absorbować substancje odżywce. Z reguły lepiej, kiedy łuski ściśle przylegają do włosa, bo nie tracimy wówczas tyle cennych składników i wody. Im bardziej odchylone łuski, tym większe przestrzenie między nimi (pory) i gorsza kondycja włosów. To właśnie jest podwyższona porowatość włosów, z którą trzeba walczyć np. dopasowanymi olejami roślinnymi.