Porowatość, czyli garść informacji o naszych włosach

Pielęgnacja włosów to wbrew pozorom trudne zadanie, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. I wcale nie chodzi tutaj o narzędzia i umiejętności. Liczy się wiedza na temat specyfiki włosów. Czy wiesz np. dlaczego niektóre włosy kręcą się, kiedy jest wilgotno, a inne są cały czas proste? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Włosy mogą być nisko-, średnio lub wysokoporowate. Co to oznacza? To sposób określania, w jakim stopniu pasma są zniszczone np. zabiegami stylizacyjnymi lub czynnikami zewnętrznymi. Na wstępie powiedzmy zatem jeszcze dwa słowa na temat tego, co szkodzi naszym włosom.

Czynniki szkodliwe dla włosów

Pierwsza grupa tego, co szkodzi naszym włosom, to zabiegi stylizacyjne np. farbowanie, rozjaśnianie, tapirowanie, prostowanie, kręcenie, trwała, suszenie, niewłaściwe modelowanie lub używanie zbyt mocnych i nieodpowiednich kosmetyków do stylizacji.

Pozostałe czynniki szkodliwe nie mają związku ze stylizacją włosów, ale są równie istotne: dieta uboga w składniki odżywcze, złe warunki atmosferyczne (duża wilgoć, mróz, silne słońce), niewłaściwe kosmetyki pielęgnacyjne albo brak pielęgnacji, alergie lub uczulenia na konkretne substancje kosmetyczne.

Porowatość włosów – co to jest?

Wymienione wyżej czynniki opisaliśmy nie bez powodu. Wszystkie one wpływają na kondycję włosów, a to przekłada się na ich porowatość. Czemu warto określać stopień porowatości włosów? To najlepsza informacja o tym, jak zdrowe są nasze włosy.

Włosy niskoporowate to te najmniej zniszczone. Ich kondycja jest najlepsza, dlatego wyglądają najładniej – są mięsiste, proste, bardzo gładkie, łatwe do rozczesania i błyszczące. Jeśli masz aksamitne i bardzo zadbane włosy, prawdopodobnie są niskoporowate.

Włosy wysokoporowate to przeciwieństwo poprzednich. Stan takich włosów jest najgorszy, dlatego pielęgnacja i stylizacja jest trudna – są mocno przesuszone, sztywne, matowe, szorstkie, skołtunione, kręcą się pod wpływem wilgoci, mogą wypadać w nadmiarze lub mieć łupież.

Włosy średnioporowate to coś pomiędzy jednym a drugim. Nie są w najlepszej kondycji, ale może być gorzej – zazwyczaj są suche, zmatowione i niesforne, dlatego np. efekt stylizacji nie utrzymuje się tak długo. Można poprawić ich kondycję z pomocą olejów do włosów.