Masz włosy średnioporowate? Zadbaj o nie w odpowiedni sposób!

Pierwsza zasada: nie szkodzić. Druga zasada: w miarę możliwości naprawiać. Tak właśnie można w skrócie opisać pielęgnację włosów średnioporowatych. Określenie tego, czego potrzebują włosy o średniej porowatości, jest tak bardzo problematyczne, bo mogą czerpać trochę z jednej i drugiej strony szali.

Średnioporowatość włosów to nie wyrok. Wręcz przeciwnie sporo kobiet cieszy się z tego, że mają takie włosy, bo bliżej im już do niskoporowatych. Nie są tak kapryśne, jak włosy mocno zniszczone. Dużo łatwiej z nimi pracować i są widocznie zdrowsze. Oczywiście nie są idealne, ale nawet te o niskiej porowatości mają swoje wady. Lepiej mieć włosy o średniej porowatości niż te najbardziej osłabione i trudne do odratowania.

Warto rozwinąć nieco myśl przewodnią i omówić dwie najważniejsze zasady, jakie powinny przyświecać osobom o włosach średnioporowatych w trakcie codziennej pielęgnacji.

Pierwsza zasada: chronić

Włosy średnioporowate są uwrażliwione ze względu na łuski, które nie przylegają ściśle do łodygi włosa. To dlatego dzieli je krok od pogorszenia ich kondycji. Łatwo przejść z tego stanu do włosów wysokoporowatych, a dużo trudniej do tych o niskiej porowatości. Właśnie ze względu na to pierwsza zasada odnosi się do ochrony włosów. Kobiety o średniej porowatości włosów nie powinny im szkodzić. Co to oznacza w praktyce?

Pogorszenie stanu włosów może nastąpić ze względu np. na nadmierne używanie ciężkich produktów do stylizacji, częste suszenie/prostowanie/kręcenie/farbowanie włosów, nieużywanie żadnych odżywek lub masek do włosów, niechronienie ich przed słońcem lub mrozem. To wszystko warto zmienić i zadbać o odpowiednie nawilżenie włosów. Świetnie sprawdzają się tutaj niewnikające oleje do włosów, które pokrywają włos cienkim filmem ochronnym i zapobiegają jego dalszym uszkodzeniom i utracie cennej wody oraz mikroelementów.

Druga zasada: regenerować

Skoro włosy o średniej porowatości mają odchylone łuski, które powinny być w praktyce domknięte, trzeba to zmienić. Łuski włosów z natury mają możliwość otwierania się i zamykania, a naszym zadaniem w pielęgnacji jest zrobienie wszystkiego, aby szło to w tę drugą stronę. Domknięta łuska włosa oznacza niskoporowatość, czyli zdrowie włosów. Choć nikt nie powiedział, że włosy średnioporowate nie mogą być zdrowe.

Regeneracja włosów średnioporowatych powinna się opierać przede wszystkim o pielęgnację olejowo-silikonową. Z silikonami trzeba co prawda uważać, bo na każdego działają inaczej, ale ich zadaniem jest stworzenie filtra ochronnego na włosach, a to ważne. Natomiast oleje do włosów średnioporowatych mogą być różne – te wnikające, o mniejszych cząsteczkach będą działać od wewnątrz zapewniając odżywienie, odbudowę i witalność; te niewnikające, o większych cząstkach zadziałają na zewnątrz, wygładzą, zmiękczą i nabłyszczą włosy.